VÝLETY | PENZION POD SVAHEM, KVILDA

VÝLETY

Kontakt

Penzion Pod Svahem
Kvilda 20, 384 93 Kvilda

Telefon:
607 564 964

E-mail: podsvahem.kvilda@seznam.cz

Doporučené výlety

Bučina, Knížecí Pláně, Horská Kvilda, Jezerní a Chalupská slať, nebo pramen Vltavy - to vše jsou známá a oblíbená turistická místa v okolí Kvildy, kam se můžete dostat pěšky nebo na kole. I vzdálenější místa Šumavy jsou z Kvildy dobře dostupná autobusy nebo autem.

V zimě oceníte, že běžecké stopy i sjezdovka jsou v těsné blízkosti apartmánu.

Výlety

Výlety do okolí

Kvilda je pro turisty skutečně srdcem Šumavy. Díky dobrému spojení se odtud v létě snadno dostanete autobusem skoro na všechna zajímavá místa na Šumavě. Navíc Vás autobusy odvezou i s Vaším kolem, takže nejste při Vašich cyklovýletech odkázáni jen na tři cyklotrasy, které se na Kvildě potkávají.

Kromě cyklostezek je Kvilda křižovatkou značených turistických cest a v zimě je důležitým uzlem udržovaných lyžařských stop.

Kdybychom Vám tu měli vypsat všechny zajímavé cíle pro Vaše výlety šumavským krajem, našli byste tu místopis celé Šumavy. Proto tu najdete jen tipy na výlety v nepříliš vzdáleném okolí Kvildy.

Jezerní slať

Jezerní slať se nachází po levé straně při cestě na Horskou Kvildu. Jen kousek od silnice tak najdete jedno z nejrozsáhlejších šumavských vřesovišť, kde tloušťka rašelinných vrstev dosahuje až 8 metrů. Slať s kouzelným panoramatem Velkého a Malého Roklanu v pozadí můžete obdivovat z dřevěné vyhlídkové věže, nebo se můžete po povalovém chodníčku projít několik desítek metrů k jejímu středu a při tom si prohlédnout vzácné rostlinné druhy.

V zimě je slať kvůli zimování tetřevů uzavřena, ale asi by se Vám sem stejně nechtělo - jde o jedno z nejchladnějších míst v zemi, historicky nejnižší teplota v České republice byla naměřená právě tady. A jaká že to byla teplota? Přečtěte si to na informační ceduli ve vyhlídkové věži…

Bučina

Bučina je bývalá šumavská obec, která ovšem jako mnoho dalších, doplatila na poválečné vysídlení německého obyvatelstva a následné vytvoření nepřístupného hraničního pásma. Dnes z dávné vesnice zbyla jen obnovená kaplička Sv. Michala a nedávno rekonstruovaný hotel Pešlova chata, dnes hotel Alpská vyhlídka.

Výlet na Bučinu je oblíbený i proto, že za krásného počasí je odtud možné obdivovat i vrcholky Alp. Dejte si ale pozor, abyste jako mnozí jiní turisté nepokládali za Alpy jen vzdálené mraky.

Na Bučinu se v létě můžete dostat z Kvildy i jedním ze "zelených autobusů", takže je to výlet dostupný opravdu pro každého. Pokud chcete, můžete použít hraniční přechod Bučina - Finsterau (pouze pro pěší a cyklisty) a pokračovat ve výletě v Německu.

Pramen Vltavy

Pod svahem Černé hory nedaleko od Kvildy najdete pramen nejznámější české řeky, Vltavy. Samotný pramen byste možná skoro minuli, nebýt pamětní desky, informačních tabulí a nedalekého posezení.

Cesta z Kvildy je pohodlná a nenáročná, dá se sem snadno dojít i s dětmi či dojet na kole.

Chalupská slať

Chalupská slať je další ze známých a přístupných šumavských slatí. Pravděpodobně je z nich tou nejkrásnější díky rozsáhlému rašeliništnímu jezírku, největšímu v Čechách. Ačkoliv to, co při procházce po dřevěném chodníčku uvidíte, je jen zlomek rozlehlé slati, rozhodně Vás zasáhne její neopakovatelné kouzlo.

Chalupská slať je z Kvildy snadno dostupná pěšky, na kole i autem, najdete ji hned u silnice, těsně před nedalekými Borovými Ladami.

Knížecí Pláně

Po prohlídce Chalupské slati se můžete z Borových Lad vydat na výlet k další ze zaniklých šumavských obcí, na Knížecí Pláně. Zavede Vás tam pohodlná asfaltová cesta se zákazem vjezdu aut, po které na Knížecí Pláně snadno dojedou na kole i malé děti. Bez problémů se sem dostanou i maminky s kočárkem nebo vozíčkáři. A v zimě sem po upravené stopě snadno dojedou i nepříliš zdatní běžkaři.

Knížecí Pláně potkal podobný osud jako Bučinu a řadu dalších zaniklých šumavských obcí. Ze zhruba šedesáti domů se nezachoval ani jeden, v 60. letech pak vojáci zbořili kostel a dokonce rozmetali místní hřbitov. Dnes stojí na místě bývalého kostela dřevěný pamětní kříž a hřbitov byl obnoven z nalezených náhrobních kamenů.

A ještě jedna věc je na Knížecích Pláních zajímavá: prochází tudy hlavní evropské rozvodí. Červený potok teče do Černého moře, Vltavský potok (známý také jako Malá Vltava) do Severního moře.

Boubín

Boubín je sice vzdálenější od Kvildy než ostatní výletní cíle z našeho seznamu, stejně si ho ale nenechte ujít. Pro mnohé lidi je Boubín tím prvním, co se jim vybaví, když se řekne Šumava. Boubín, přesněji Boubínský prales, je vlastně kousek původního lesa Šumavy z doby před desítkami až stovkami let, jakoby zázračně přenesený do současnosti.

Kromě Boubínského pralesa se určitě vydejte až na vrchol kopce Boubín a pokochejte se výhledem ze zdejší rozhledny.

Šumava, Kvilda - turistické informace, tipy na výlety, ...
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ